Az ATI új, RV670 magra épülõ kártyaszériája novemberben indult útjára HD3800 néven. A széria egyelõre(?) két kártyát foglal magába, név szerint a HD3850 és a HD3870. Ezzel egy új elnevezési séma is elindult, a korábban Pro végzõdésû kártyák mostantól az 50-es számot kapják a nevükbe (3850), az XT kártyák pedig a 70-es számot (3870). Ez valószínüleg az AMD ötlete, mivel az új processzorait is hasonlóképpen különbözteti meg.
Az új kártyák nem a csúcskategóriába sorolandók, inkább az Nvidia középkategóriáját próbálják kiütni. A HD3870-et a 8800GT ellenfelének szánták, de sajnos teljesítményben alul marad és az ára sem alacsonyabb annyival, hogy bárki nyugodt szívvel ajánlani tudná. Ezzel szemben a HD3850 - bár valamivel drágább, mint a 8600GTS - teljesítményben jóval fölötte van, így aki egy 8600-as szériában gondolkodott, annak lehet érdemes inkább az ATI megoldását megvenni. Viszont van egy buktató - mégpedig a 8800GT 256MB - ami egyelõre nem jelent meg, de lehet, hogy olyan árat sikerül neki megszabni, amivel az ATI ismét alul marad. Mint mindig, most is lehet kivárásra játszani, ezzel csak az a baj, hogy mindig jönnek ki jobb megoldások, amik esetleg csak pár ezer forinttal lennének drágábbak, mint az elõzõ hónapban vásárolt hardver. Ilyenkor általában formálódik egy gombóc az ember torkában, de egyszer dönteni kell valami mellett.
Az új kártyák több szempontból is elsõként mutatnak be jó pár új technológiát. Erre azért van szükség, mert ha a teljesítményükkel nem is tudnak versenyben maradni, valami mással kell magukhoz csalogatni a vásárlókat.
A technológiai újítások közé tartozik például az 55nm-es gyártási technológia, amivel a mag készül. Ennek elõnye, hogy a gyártás olcsóbb. Ide sorolható a PCI-E 2.0 támogatás, ami bár jól hangzik, jelenleg nincs akkora haszna, mint azt egyesek állítják és kevés alaplap van még, ami ezt támogatná. Szintén elsõként támogatja a DirectX 10.1-et, aminek ugyancsak nagyobb a füstje, mint a lángja. Ezt a Microsoft csupán egy ráncfellvarrásnak szánta, a közeljövõben nem várható játék, ami támogatná is. Egy új és hasznos PowerPlay fantázianevû fejlesztés is debütált, ami arra szolgál, hogy üresjáratban "lelassítja" a kártyát, csökkentve a hõtermelést és a fogyasztást.
Talán a leginkább "hájpolt" újítás a CrossfireX, ezzel akár 4 kártyát tudunk berakni a gépünkbe, amik nyolc monitort tudnak egyszerre kezelni (bemutató), vagy ha összekapcsoljuk õket, a masszív összteljesítmény szebbé teszi a játékot. Persze ennek több a hátránya, mint az elõnye: egyrészt kell egy életbiztosítást kötni, mert egyszer úgyis megjön a havi villanyszámla, másrészt mocskosul gazdagnak kell lennünk, hogy meg tudjuk venni a négy kártyát és alájuk egy megfelelõ alaplapot. Ezt valahogy nem a mi pénztárcánkhoz szabták.
Mindezek mellett még mindig kiváló választás egy egykártyás rendszerhez, érdemes a teszteket böngészni.