Talán nincs is olyan köztetek se, aki ne utálná azokat az embereket, akik hamis adatokkal beregisztrálva jártatják a szájukat, vagyis másnak adják ki magukat mint, amik valójában. Olaszországban úgy néz ki ennek vége, hiszen precedens értékû ítélet született, amiben egy a barátnõjének magát kiadó férfit börtönbüntetéssel sújtottak. A teljes cikkért kattints lejjebb. A cikk
Archív cikk áttöltve: 2012/03/29 · Eredeti szerző: HeNtEs
Bûntett a hamis internetes identitás: az olasz legfelsõbb bíróság döntése szerint bûncselekményt követ el az, aki a hálón más embernek adja ki magát, mint aki valójában, mert így visszaél mások bizalmával.
A verdikt vonatkozik mind a hamis névhasználatra, mind az e-mail címek regisztrációjánál leadott hamis adatokra egyaránt. A döntés elsõ áldozata Itáliában egy toszkánai fiatalember, aki volt barátnõjének nevében hozott létre postafiókot, ugyanígy levelezett és kötött ismeretségeket, nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy kárt okozzon neki. Miután leleplezõdött, a firenzei fellebbviteli bíróság egyévi börtönre ítélte, hiába védekezett azzal, hogy az internet lehetõséget ad arra, hogy bárki bármilyen fantázianéven szerepeljen.
Ezt a törvényszék nem fogadta el, mivel a vádlott pontosan tudta, hogy kinek a "bõrébe" bújik bele, és levelezõpartnerei abban a hiszemben társalogtak vele, hogy egy másik, valóságos személy van a chaten. Így a fiú kimerítette a magánszemélyekkel szembeni, továbbá a közbizalommal és a névvel való visszaélés bûntettét egyaránt. Külön súlyosbító körülményként ítélte meg a bíróság, hogy valódi nemével ellenkezõ nemûként jelentkezett be, és emiatt volt kedvesét az õ leveleiben olvasható "keringõ-felhívások" nyomán egyre több férfi kezdte zaklatni szexuális ajánlatokkal - írta a La Repubblica címû olasz napilap.
A hamisító nem nyugodott és elment egészen az olasz legfelsõbb bíróságig, de a tekintélyes testület sem neki adott igazat. Így aztán jó esetben megúszhatja kalandját egyévi börtönnel. Ha ez az ügy precedenst teremt, netán a nemzetközi jogban is, alighanem sok "rejtõzködõ" internet-betyár kerülhet kellemetlen helyzetbe.
Forrás:
[origo]