Nem szimpi hogy térképen látod futkározni a csapattársaid?
Pedig ez már a valóság! Tán a VALVe is innen kapott ihletet? Pár hónapja, valós harctéren használják az új
Land Warrior rendszert, amirõl eléggé megoszlanak a vélemények. Mi is ez az egész? Egy katonára szereljünk egy sisakot, arra egy lecsapható kijelzõt, a fegyverére pedig digitális kijelzõt, éjjellátó üzemmóddal. A számítógép mely mûködteti, folyamatosan, drót nélkül tudjon kommunikálni a terepen lévõ többi rendszerrel, és a helyszínen mûködõ bázisokkal. Ily módon
egy szuper CT-t kapunk, akinek elég csak fedezékbõl kidugni a fegyverét, és már be is látja az egész mappot, sõt akár utasításokat is kaphat, a tõle több 1000 km-re lévõ tiszttõl.
A rendszert egy 500 MHz-es Intel StrongARM procira épülõ központi egység hajtja melyen egy Windows CE oprendszer fut. A
fegyverre szereltek egy digitális optikát, mely látható fény, illetve infravörös tartományban is megállja a helyét, a képet pedig egy
a fegyverre szerelt 800x600 felbontású kijelzõ adja vissza. Az egész kütyü egy összetett menürendszerrel vezérelhetõ, ami felett a fegyverre szerelt gombokkal, és a mellkasra rögzített kezelõfelülettel lehet uralkodni. A kommunikációt egy voice-chat féle teszi lehetõvé. Egy nyolccsatornás rádiórendszerrõl beszélünk, melynek
drótnélküli kapcsolatát az IEEE 802.11 átmódosított verziója teszi lehetõvé. A Land Warrior rendszert valamivel több, mint 10 éve fejlesztik, és tavaly szállították az elsõ példányokat a 4th Stryker Brigade-nak.
Ezen egységbõl 230 katona már Irakban harcol, és a harcosok nem rajonganak túlzottan az újdonságnak. Vajon miért? A legelsõ probléma a súly. Egy ilyen berendezés 6,5 kg plusz súlyt jelent. Ez még elviselhetõ is volna, de ha hozzá vesszük a fegyót, a ballisztikai mellényt, a sisak, és az egyéb tartalék ellátmányt, akkor a felgyülemlett teher, már elég komoly. Másik fõprobléma, hogy Irak-ban az általános küldetéseknél, mint pl. behatolni egy gyanús házba, ez a sok felszerelés mind haszontalan. De ez sajnos nem minden.
A küytü-t egy GPS alapú rendszerhez hasonlítani, ez persze elsõre jól hangzik, mert csökken a TK esélye. Csakhogy a digitális kijelzõn egy percet, de minimum 30 másodpercet késnek a megjelenített adatok. Ez egy iraki közelharcban, ahol fontos a gyors információcsere, ez megengedhetetlen.
Az LW esetén mindenki folyamatos kapcsolatban van a többi katonával. Azonban mégis többet használják, a jól bevált kézjeleket. A gyártó befagyasztotta 5 évre a gyártást. Nos miért is?
Egy ilyen mulatság katonánként 30.000 dollárba kerül. Úgy tûnik jelenleg, az LW ezen változata, nem fog széles körben elterjedni, az amerikai gyalogság azonban nem adja fel.