A politikusok legutóbbi tanácskozásukon az ország jelenlegi védelmi felkészültségét egyetlen szóval minősítették: elégtelen. A belügyminiszterek ezért kidolgoztak egy jelentést, amelyben különböző intézkedéseket és elképzeléseket írtak le. Ezek megvalósítása reményeik szerint változtathat a helyzeten. A dokumentumból a Handelsblatt nevű gazdasági lap "szemezgetett". Az egyik legfontosabb változtatás az lenne, hogy kibővítenék a német szervek nyomati jogkörét és bizonyos esetekben engedélyeznék a Bundeswehr, vagyis a szövetségi hadsereg bevetését belföldön.
"Különösen a korszerű információs és kommunikációs technikák használata követeli meg a megfelelő törvényi háttér megteremtését. Elengedhetetlenül szükség van olyan jogosítványok beszerzésére, amelyek lehetővé teszik a titkos behatolásokat a számítástechnikai rendszerekbe, a telekommunikációs ellenőrzési lehetőségek és intézkedések megvalósítását a G10 törvény biztosította keretek között" - olvasható az Innere Sicherheit (Belső Biztonság) című jelentésben, amit Wolfgang Schäuble szövetségi belügyminiszter és tartományi kollégái mutattak be.
A 71 oldalas dokumentum az első belbiztonsági fenyegetéseket összefoglaló mű 1994 óta. Az irat kitér többek között a muszlimok integrációjára, a szélsőségesek jelentette növekvő veszélyekre és futballstadionokban növekvő erőszakra. A politikusok leginkább amiatt aggódnak, hogy a számos online támadás érte, illetve érheti a fontos német adattároló rendszereket. Az ilyen akciók ugyanis a mai információs társadalomban kockázatot jelentenek, bűnözők néhány kattintással ezrek életét keseríthetik meg vagy tehetik tönkre. Különösen a vállalatok és a kormányhivatalok számítanak kiemelt célpontnak. Minden óvintézkedés ellenére az internet a jövőben is csak nehezen lesz ellenőrízhető.
Kibővített rész forrása: www.sg.hu
A terveket azonnal bírálta az ellenzéki FDP. Gisela Piltz, a párt frakciójának belpolitikai szóvivője szerint, amennyiben mindez megvalósul, akkor azzal gyakorlatilag teljesen aláássák az emberek jogállamiságba vetett hitét. A politikus hozzátette, hogy az internet nem jog nélküli tér, de ugyanígy igaz az is, hogy itt is érvényesek a német alkotmány és az abban rögzített jogok. Nem engedhető meg, hogy kiterjesszék az online házkutatásokat és hogy más módokon vonják szigorúbb ellenőrzés alá a világhálót.
A Bundeswehr februárban jelentette be, hogy külön kiberháborús egységet hoz létre. Az okok között elsősorban a kancellári hivatalt és a minisztériumokat ért korábbi online támadásokat említették.