A brit ellenzéki politikusok és az adatvédelmi szakemberek azonnal tiltakoztak és bírálták az elképzeléseket. "A titkos online házkutatások ugyan alapvetően hasznos eszközök lehetnek a nyomozók számára, azonban egy ilyen gyakorlat nagyon komoly adatvédelmi aggályokat vetne fel. A brit kormánynak mindenekelőtt részleteznie kellene, hogy miként is hajtanak végre egy ilyen akciót és hogy mit tesz a visszaélések megakadályozására" - közölte Dominic Grieve, a konzervatívok árnyékkormányának belügyminisztere.
Shami Chakrabarti, a Liberty brit polgárjogi szervezet vezetője úgy vélte, hogy ezek az internetes razziák alkotmányossági szempontból elég ingatag talajon állnak és olyanok, mintha egy személy egyszerűen betörne valakinek a lakásába. Először új törvényeket kellene hozzá alkotni és elfogadni, amelyek biztosítanák, hogy az ilyen műveletek kizárólag bírói engedéllyel és más ellenőrzési lehetőségek mellett történhetnek, különben jelentős mértékben sérülne az emberek magánélethez fűződő joga.
Az Association of Chief Police Officers (ACPO) nevű szervezet rámutatott, hogy 2000-ban elfogadták azt a nyomozók szabályozását célzó (Regulation of Investigatory Powers Act (RIPA)) törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a helyi rendőrség a súlyosabb bűncselekmények esetében bírói engedély nélkül is titokban lakásokat kutasson át, eközben a helyszínen található számítógépekben is keressen vagy azokra akár billentyűleütés-figyelő programokat telepítsen. A tavaly végrehajtott 194 titkos házkutatás egy kis része ilyen akció volt.
Richard Clayton, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint az 1990 óta hatályban lévő Computer Misuse Act hackerparagrafusainak nevezett részei szintén engedélyezik az államnak és az állami hivataloknak az IT-rendszerekbe való betöréseket. A brit kormány egyébként éppen december végén