50 évvel ezelőtt, 1958-ban egy atomfizikus, név szerint William Higinbotham alkotta meg a "Tennis for Two" kétdimenziós játékot. Akkoriban még nem voltak olyan jók a feltételek, mint napjainkban a játékfejlesztőknek.
Higinbotham játékát egy 5 hüvelykes oszcilloszkópképernyőn lehetett játszani. Aki már látot ilyet, azt tudja, hogy csilivili grafika megjelenétésére nem képes, sőt, színorgiát sem lehet elvárni egy ilyentől. A készítő a játékot tudományos kísérletnek szánta, kereskedelmi forgalomba hozatalra sohasem gondolt. Egy évenkénti megrendezésre kerülő napra készült, amit Uptonban, New York államban tartottak (Brookhaven National Laboratory).
Mondanom sem kell, a játék vonzotta a tömeget. Több száz ember állt sorban 1958. október 18-án, hogy kipróbálhassa ezt a furcsaságot. Egy hosszú, vízszintes vonal jelképezte a pályát, annak közepén egy rá merőleges rövid vonal a hálót, a labda pedig egy pont volt.
Működés közben
Az 50. évfordulóra úgy gondolták, hogy ismét kiállítják ezt a különlegességet, már amennyire ez lehetséges. Az oszcillkópképernyőn és a vezérlőn kívül az eredeti játék alkatrészeit alkalmazták egy analóg számítógépben. Az egészet egy kombi hátuljába kellett bepakolni a szállításhoz.
Az eredeti "Tennis for Two"-t egy évvel a bemutatása után szétbontották. Azonban egy fizikus, Peter Takacs egy évtizeddel ezelött úgy döntött, hogy újjáépíti a játékot. A kiállítás szervezői pedig felkérték őt, hogy a jubileum alkalmából mutassa be a nagyközönségnek is.
Takacsnak és három munkatársának három hónapig tartott újjáépítenie. A kis csapatnak nem álltak rendelkezésére az eredeti felszerelések. Higinbotham egy vákumcsöves analóg számítógépet használt, ami szerintem senki számára sem meglepő módon már rég kiment a divatból. Takacsek chipekkel próbálták megoldani a feladatot, de a modern chipek nem viselték el a magas feszültséget, ami a játék üzemeltetéséhez kellett. A jelenlegi technológia nem működött jól a régivel, így különböző biztonsági áramköröket kellett beiktatniuk.
Takacsek számára ez egy kihívás volt, és keresztbe tették az ujjaikat, hogy egész nap kitartson a gépezet. Kitartott.
Érdekes látni, hogy mennyit is fejlődött a tudomány 50 év alatt. Most már nem egy egyszínű képernyőn kell bámulnunk egy kezdeteleges grafikai megoldást, nincs szükségünk kamionra sem, ha egy LAN-partyra szeretnénk elmenni. Vajon milyenek lesznek a videójátékok 50 év múlva, már ha még így fogják hívni őket?