Nem kell senkinek se bemutatnom, hogy mi is a Clanbase, gyakorlatilag az első olyan nagyobb állandó esport versengési rendszer, amit annak rendje és módja szerint anno játékosok hoztak össze. Ma kb. 2 millió aktív tagot számlál, 248.000 klánt kiszolgálva, akik havonta 70.000 meccset játszanak. Nem kell szerintem ennél többet említenem, önmagában is látszik mekkora nagy kezdeményezés mindez. Sajnos sok magyar játékosnak nincs lehetősége, hogy clanbase-n játsszon, hisz csak eredeti játékkal lehet meccseket játszani. Más kérdés, hogy sok embernek viszont ez lesz a végállomás is, ugyanis havonta több százan buknak le különböző cheatek használatával.
A rendszer növekedésével viszont nem biztos, hogy lépést is tudnak tartani az adminok. Havonta olvashatjuk a CB oldalán, hogy újabb adminokat keresnek, vagy hírszerkesztőt, teljesen mindegy, a lényeg, hogy csináld, és normálisan végezd azt, ami a feladatod. A rengeteg meccs és a kevés admin miatt viszont a conflictok nagy része csúszik, akár heteket is. Sajnos az adminok nagy része azt is panaszolja, hogy maguk a klánok is csak részleges adatokat küldenek bizonyításként, valamint a bizonyításhoz nem elég odaírni, hogy "szerintem egyértelmű" és mellé beszúrni pár Eye-dent-es képet. A rossz conflictokból, és a különböző csúszások miatt, az adminok talán önhibájukon kívül is, van amikor rosszul döntenek.
A rendszert a klánoknak könnyű egyébként használni, túl sokat nem is változott ez idő alatt, de ráférne már egy alapos ráncfelvarrás. Magyarországon hihetetlenül elterjedt rendszernek azonban már sokan vészmadárként megjósolták halálát.
Ha alaposabban megnézzük a laddereket, tényleg rengeteg ladder-ral találkozhatunk, ám minél több ladder van, annál jobban lehet látni a rétegeket is. Például miért van az, hogy Counter Strike 1.6-ban szinte kizárólag csak észt csapatokat látunk? De ugyanez igaz a Source-osokra is, ott az első 40 helyen 38 finn csapat osztozkodik. Vajon miért nem tudta megfogni a clanbase a más nemzetiségű embereket ezekhez, a játékokhoz? Érdekes megemlíteni magyar vonatkozásban a magyar Call of Duty2 Laddert. Európa top10-es aktivitási listáján 6.-ként szereplő laddert senki nem érti, hogy miért játszanak még most is ott a magyarok, amikor a Call of Duty4 -etis már lassan idejét múlttá fogják avanzsálni. A második világháborús hadszíntér teszi ezt, vagy pedig az, hogy a PB olyan lyukas mint az ementáli sajt és mindenki privát cheattel próbálja leszaggatni a babérokat egy idejét múlt játékról? Senki nem tudja. Meg kell azt is említeni, hogy a nagyobb klánok, sajnos már a ladderekben sem játszanak, mindenki a nagyobb kupákra vagy LAN-partykra készül (ugyanilyen inaktívak a nagyobb magyar klánok lásd: infitnity-skills, ancients, revolution, d2T), melynek egyik okát itt érhetitek el. Mindenesetre kijelenthetjük, hogy a Clanbase az anno 1998-as kezdeményezése óta jócskán kinőtte saját határait, ildomos lenne egy kis frissítést véghez vinni.
A frissítés: ESL
ESL, mint Electronic Sport League. Sokan gondolták úgy, hogy jobb lenne a ráncfelvarrást már hamarabb elkezdeni, így már egy ideje Major Series-eiről ismert ESL is hozzáfogott a klánok kegyeinek megnyeréséhez. A több mint 430.000 klán, 850.000 regisztrált felhasználó és a csúcsidőben több mint 16.000 egyidejű oldallátogató is mutatja, hogy nem egy klán gondolja azt, hogy a Clanbase már idejétmúlt nehezen frissíthető rendszerré vált. Hozzá kell tenni, hogy ehhez kellenek az olyan versenyek is, mint például a most Angliában induló EPS - ESL Pro Series, melyben 30.000 Fontot, kb. 9 millió Forintot fognak szétosztani, mellesleg az Intel támogatja az egész megmérettetést. Ilyen díjak mellett, természetesen sok klán próbál szerencsét itt, és hagyja ott a Clanbase unott rendszerét.
Enemy Down - avagy az angol szervezés
Lemerem fogadni, hogy 10 magyar játékosból egy, ha hallott az Enemy-Down-ról, "az angol CB"-ről. A ligát többek közt azért hozták létre, hogy az angolok is meg tudjanak mérkőzni valahol, ugyanis többször veszik el adatforgalmuk a La Manche csatorna víz alatti kábeleiben, ha német szerveren játszanak, viszont itt sokkal kisebb mértékű, kevesebb klán van, ami elsősorban az újításoknak köszönhető. Az Enemy Down meccsei alatt a Punkbusterrel futatott játékszervereket körberöhögik, a szervezők az X-Ray-re esküsznek(X-ray: anticheat rendszer, mint a Punkbuster, csak szerkezetileg máshogy épül fel - a szerk.), nem véletlenül. Szinte minden nagyobb szériába beférkőző cheaterek itt nem próbálkoznak, hisz a privát wh-kat, norecoilt és hasonló nyalánkságokat elsősorban a Punkbusterre fejlesztik ki. Az X-ray-el még nem tudnak mit kezdeni, bár gyanítom, ha egy kicsit felkapottabb lenne ez a liga is, akkor valószínűleg pillanatok alatt megjelennének ezek a cheatek is. Érdekes kezdeményezésnek tartom, meglátjuk mi sül ki belőle.
Cevo
A Cyber Evolution Professional League Észak-Amerikában látta meg a napvilágot, és most kívánnak átruccanni Európába a Call of Duty 4-gyel. Bővebb leírást a totalcod.hu-n olvasható cikkemből meríthettek.
Versenyzés magyar módra - avagy Nightcup-oké a jövő?
Az utóbbi egy évben látványos fejlődésnek indult a nightcup-ok sorozata. Már több hírt is közöltem veletek, erről ezért nem szeretném ezeket leírni. A lényeg, hogy az egyszerű regisztráció miatt, olyannyira felkapott lett a versengés, hogy gyakorlatilag sorra készülnek az újabb admingárdák és oldalak, így új fejezethez érkezhet a magyarországi dömping. Vajon mérlegképesek lesznek-e az adminok kiszűrni a csalókat? Mi fogja garantálni, hogy az adminok tényleg egyenlő bánásmódban részesítenek majd mindenkit?A nyertes előreláthatólag az lesz, aki a leggördülékenyebben és saját felelőssége szerint legigazságosabban tudja megrendezni az esti kupákat. A csalók beszűrődése a nightcupokra, viszont már így is megkérdőjelezi a nightcupok eredményességét, rangját, klánok közti elismerését és célját, vajon tényleg az ilyen kupák lehetnek Magyarország egyetlen rangos online versengése?
A magyar Esport közösségnek és a nightcup-okat szervező gárdának kezében van a döntés. A nightcupok mellett indítanak rangosabb időszakos kupákat? Vissza tudják hozni a nightcupok rangját? Felnövünk valaha is a normális játékhoz, ahol nem lowok és high-ok küzdenek meg egymással, hanem a pc-s játékokat szerető emberek?
Összegezve elmondhatjuk, hogy eléggé bőséges kínálat áll a magyar klánok előtt, sajnos viszont nagyon kevesen próbálják ki az újat, így még jó ideig a clanbase lesz az egyetlen igazi online megmérettető állomás a magyar esport életében.