Ti is ismeritek az érzést, hogy reggel félszemmel kávé mellett, munkából/iskolából hazajövet vagy épp két war között szeretnétek elolvasni az aktuális híreket, de ez rengeteg idõt vesz igénybe? Mire megtalálod, hogy mit olvastál, és mit nem, hol van a neked fontos téma, addigra lemegy a nap. Engem is eléggé zavart, hogy mindig vissza kellett keresnem, hogy mi az amit olvastam, mi az amit nem, hol tartottam. Ez nagyobb hírportálok esetében akár napi 30-40 hírt jelentett. Erre jelentett megoldás az újabban egyre jobban elterjedõ RSS.
Az Really Simple Syndication (körülbelül: nagyon egyszerû információ megosztás) rövidítése. Egy olyan formátumról van szó, amely lehetõvé teszi, hogy webhelyek aktualitásait megosszák velünk és más weboldalak szerkesztõivel.
Az RSS-t webes tartalmak rövid leírására használják, ami rendszerint egy hivatkozást is tartalmaz a cikk teljes verziójára. Ez az információ XML fájlként áll rendelkezésre, amit RSS feed-nek neveznek. Gyakran egy narancssárga négyszög () XML felirattal a hivatkozás az oldal RSS feed-jére. Az RSS-t széles körben használják a blog közösségek, hogy megosszák a legfrissebb bejegyzéseik címét vagy teljes szövegét, vagy akár csatolt multimédia fájlokat. Folyamatos, idõrendbeli frissitéssel.
S hogy ez miért is jó nekem? Egyszerre több portál híreit tudom figyelni, ezeket tematikusan csoportosítani tudom (pl.: blogok, hírek, számítástechnika stb.). Folyamatosan láttom a legfrissebb híreket, emelett még számos funkciót ki tudok használni. Ilyenek pl.: a híreket olvasottá tudom tenni, meg tudom õket jelölni kedvencnek, nem jelennek meg újra az olvasott elemek (opcionálisan választható), kereshetõek a hírek (dátumra, címre, tartalomra), bármikor vissza kereshetem, melyik portálon olvastam az adott hírt.
RSS olvasók:
Két fõ irányvonal létezik, az elsõ a lokális RSS olvasók, ezek komplex szolgáltatást nyújtanak, de a gép lokális erõforrásait nagyban lassíthatják. Ilyen program például a Mozilla Firefox ("live bookmarks"-on, élõ könyvjelzõkön keresztül), a Mozilla Thunderbird ("RSS accounts"-on, RSS postaládán keresztül), az Opera ("Newsfeeds"-en, hírcsatornákon keresztül), Avant Browser ("XML feeds"-en keresztül), valamint a Maxthon Browser ("RSS"-en keresztül). Jelenleg már az Internet Explorer 7.0-s és a Safari újabb verziói is támogatják a formátumot.
A másik fõ irányvonal a WEB alapú RSS olvasók, ezeknek fõ elõnye, hogy platform és hely függetlenül juthatunk a hírekhez, de egyben ki vagyunk szolgáltatva a szolgáltatást nyújtó cégnek. Ilyen például a Google Reader, Netvibes.com, hirlapom.hu.
Ha egy oldal rendelkezik RSS-sel akkor a böngészõ cimsorában látom a RSS hírcsatorna ikonját (ha ez nem látszik, keresd oldalon a RSS linket):
WEB alapú RSS olvasók:
Google reader:
Netvibes.com:
Lokális RSS olvasók például: