Az áprilisnak még úgy vágtunk neki, hogy bizony a magyar Counter-Strike: Global Offensive szcéna ebben a régióban talán az egyik, ha nem a legerősebb. Aztán teltek, múltak a hetek, és ez a gondolat nagyjából május elejére, vagy inkább a hónap közepére elillanni látszott a sok forgatásnak hála. Nemcsak a magyarokra jellemző (de ránk mindenképpen) rossz tulajdonságnak „köszönhetően” már csak a remény maradt, és talán az, hogy végre valaki a sarkára áll és nem hagyja veszni a szép sikerekre hivatott felállásokat. Ám erre jelen állás szerint vajmi kevés esélyt látok, hiszen hiába vannak olyan játékosaink, akik egyénileg fel tudnák venni a kesztyűt a legjobbak ellen is, jelen pillanatban egyetlen egy csapatban sem látok olyan vezéregyéniséget, aki tudna hatni társai lelkére, ezzel némi stabilitást adva az adott formációnak.
A múltban azért volt jó pár olyan alak a Counter-Strike szériák közösségeit tekintve, akik a fenti tulajdonságoknak birtokában voltak, és persze a múltban sem volt minden fenékig tejfel, de játszunk el azzal a gondolattal néhány bekezdés erejéig, hogy mi lenne, ha azok a játékosok nem vonultak volna vissza, nem tették volna le, nem akasztották volna szögre az egeret, és még mindig riogatnák a nemzetközileg is elismert csapatokat. Természetesen mind a két Counter-Strike közösség múltbéli alakjaiból válogattam, nem kifelejtve a legnagyobb neveket, és persze azt is számításba véve, hogy kik azok, akik jelenleg is aktív résztvevői a történéseknek.
ancients – Flavius, KODIAK, kuLi, Npp, stawros
A 2006-ban létrejött felállás talán nem a valaha volt legerősebb ancients formáció, ám így sem lehet panaszunk a nevekre pillantva. A 2005-ös WCG-n szereplő, majd később a SEC-et is megjáró felállás csak azért nem szerepelhet ebben a cikkben, mert annak a felállásnak az a Vörös „Deep” Lajos is a tagja volt, aki az „újkori” anci csapatának kapitánya – márpedig egyszerre két csapatban igen nehéz szerepelni.
A Török „KODIAK” Balázs által fémjelzett (mint szinte minden ancients lineup) felállás egymás után zsebelte be az online sikereket, bár egy csapat mindig keresztül tudta húzni a számításaikat – a Juha „aNGeldusT” Kurppa által fémjelzett Insignia Cadre. A CAL és az SGL Invite versenyein is a másodikként végeztek a finnek mögött.
Ezek után felváltva zsebelték be a hazai LAN-okon az első helyet egy másik neves csapattal, akikről a későbbiekben még lesz szó, és bizony az az érzésem, hogy ha a „nagy öregek” még mindig aktív tagjai lennének a magyar mezőnynek, minden másképp alakulna.
gNu – DSt, Moken, N, Piki, zsoltee
Kissé félve csaptam fel az archívumot, benne keresve a legütősebb gNu felállást, hiszen amellett, hogy nem igazán vagyok otthon a Counter-Strike 1.6 közösség múltjában, jelenében és jövőjében (?) sem az alap dolgokat kivéve, nagyon mellényúlhatok, főleg a gNu-t és Tüski „DSt” Tamást ismerve.
A messze földön ismert, talán már-már szájhagyomány útján terjedő gNu pracc eredményeken kívül is ért el szép eredményeket ez a felállás, ami egyébként a guys Not ugly történelme szerint a 2-es verziószámot viselte. Kezdve a 2007-ben két PGCC aranytól az Extreme Masters II. magyar kvalifikáció elsőségen át egészen a ClanBase EuroCup magyar selejtezőn való győzelemig, szóval nemcsak mende-monda az, hogy bizony ez az 1.6 felállás a történelem egyik legjobbja – már ami a magyar porondot illeti.
Egy talán biztos: Ha ez a felállás így, a semmiből térne vissza és kezdene bele az új Counter-Strike jövevény megismerésébe és stabil, aktív tagjai lennének a magyar mezőnynek, akkor bizony retteghetne Európa.
[OBi] – Beny, PIGSTICK, raiN, Raul, Res1st, Ricchi
Az ancients-höz hasonlóan nagyon szép sikereket ért el ez a Counter-Strike: Source felállás is az évek során, főleg a 2006-2007-es évet figyelembe véve, amikor is egymás után két PGCC-t tudtak nyerni, majd pedig a D-LAN 8 és az első ízben megrendezett BECUP-on is a második helyen tudtak végezni az eSuba (későbbi Reason Gaming) mögött.
Ha jól rémlik, akkor bizony egy időben a külföldi top10-es listákon is előkelő helyen szerepelt a Gáspár „Res1st” Péter által fémjelzett [OBi], akik bár akkoriban még elég fiatalnak számítottak, nagyon magas szintet képviseltek mind a hazai, mind pedig a külföldi porondon, elég csak néhány online eredményüket megemlíteni, hogy igazoljuk őket: CAL-E bronzérem, Playpark InviteCup harmadik hely, CAL OpenCup Season 7 aranyérem.
A fenti két csapathoz képest annyi a különbség, hogy őket azért már láthattuk valamilyen formában CSGO-val játszani, hiszen még augusztus végén Res1st mellett Végi „Beny” Bence és Póczak „Raul” Balázs is egeret ragadott, ám sajnos az a történet (sem) tartott túl sokáig. Mindenesetre én kíváncsi lennék, hogy valójában, teljes erőbedobással mire lenne képes a fenti [OBi] hatos a mostani csapataink ellen, vagy éppen a másik két együttes visszatérésével egy időben.
xDk – angry, DoZeR, sh0kk, skizo, SLOBY
Jubileumához érkezett az xDk-s egyeduralmi időszak, hiszen 2003-at írtunk, amikor a Goda „DoZeR” Tamás vezette xDk nagy csatákat vívva a FoP-pal a magyarországi mezőny legtetején rendezkedett be, és egy darabig nem is adta át a trónt senkinek. DoZeR volt ennek a felállásnak talán a legjobbja, aki egymás utáni 3 évben is szerepelhetett a WCG-n, hiszen miután 2002-ben éppen a FoP-pal ért fel a csúcsra és nyerte meg a WCG útat, 2003-ban már az xDk-val, majd ezt 2004-ben megismételve újfent az xDk-val nyerte meg az ingyen jegyeket az aktuális WCG-re.
Nem most volt ez a 2003, akkoriban én még jó általános iskoláshoz híven a matchboxaimmal, GI Joe katonáimmal, és a helybéli srácokkal a focipályának már akkor sem nevezhető „területen” játszottam, míg DoZeR-ék, akik már akkor 20-as éveik elején jártak, sorra nyerték a hazai rendezvényeket Counter-Strike 1.6-ban.
Ez az xDk formáció beírta magát a magyar Counter-Strike 1.6 históriás könyvébe, és 1 verseny, a TGED kivételével egyikük sem szerepelt Source-os berkekben (DoZeR akkor is 1.6-osokkal vette körbe magát, de ez más lapra tartozik). Ennek tudatában kérdéses, hogy mire lennének képesek CSGO-ban – ám ha már elméleti síkon mozgunk, akkor képzeljük el, hogy az elmúlt 10 évben is aktív szereplői voltak az 1.6-os mezőnynek, és már augusztusban váltottak GO-ra…
Dalay Lamas – aLe, claytoN, goodwill, Trance_HUN, white
Nagyjából a Source megjelenésétől kezdve egészen a 2012-es évig láthattuk a dalai lámákat, akik egy időben a hazai top3-ban szerepeltek, majd pedig csak néha-néha dugták ki az orrukat az „odújukból”. Pedig Source-os berkekben nem kis nevekről beszélünk, kezdve Szekretár „claytoN” Jánossal, Tóth „aLe” Jánoson keresztül Szucsik „Trance_HUN” Péterig, mindnyájan olyan szintet képviseltek, amelynek „köszönhetően” vagy megremegett az ellenfelek keze, vagy a kisebb csapatok őket akarták elkapni, velük szerettek volna praccolni.
Az első három PGCC LAN-on, vagy inkább 4-en, a Dalay Lamas a dobogón szerepelt, ami nem kis teljesítmény volt akkoriban. Ha jobban meg szeretnénk nézni ezt a „performanszt”, akkor szembeötlő az első 3 versenyen megszerzett ezüstérmük – ám akkor még nem a fent említett felállással játszottak, hiszen sem white, sem aLe, és claytoN sem volt még a dl-ben 2006-2007 környékén. Aztán Pápai „goodwill” Gábor tűnt el egy időre, mígnem a 2009-es ICL 1-en kialakult az utána az egyik tag távozásáig stabilnak mondható felállás – persze ekkor már nem vették vérmesen komolyan a játékot, ám még így is a legjobbak között voltak számon tartva.
Látok esélyt arra, hogy akár csak egy LAN erejéig újra összeálljon egy Dalay Lamas felállás, immáron CSGO-ban, de aktív csapatként már bizonyára nem fogják öregbíteni a Dalay Lamas nevet claytoN-ék.
teamwork – Fi14, kic$i, smilee, SoniC, zuGee
Lehet, hogy volt ennél ütősebb teamwork felállás, de ezek a srácok ezzel a felállással sem sz*rral gurigáztak. A másik Goda, azaz Goda „kic$i” Krisóf (DoZeR öccse) már évek óta a teamwork színeiben szerepel, és bizony nem kevés, 2011-ig bezárólag szám szerint 19 aranyérmet zsebelt be a magyar offline versenyeken (emellett 8 ezüst és 5 bronz szerepel a vitrinjében), a teamwork pedig 2008-2011 között összesen 18 alkalommal (!) álhatott fel a dobogó valamely fokára a hazai LAN-okon.
Az elmúlt 2-3 évben egyeduralkodói voltak a magyar 1.6 mezőnynek, amíg a WiLD MultiGaming el nem kapta a fonalat a 2012-es évben. A fent említett felállás a 2009-es évben szerepelt az ICL 1, az ICL 2 (egy bronz- és egy aranyérem), valamint a BECUP rendezvényén (2. hely), szóval ez az ötös vegyes, hullámzó teljesítményt nyújtott akkoriban, ám még így is jók voltak legalább a dobogóra.
Már jó ideje nem olyan aktív a teamwork, ám még így is látok bennük kellő potenciált ahhoz, hogy felvegyék a kesztyűt a mostani CSGO élmezőnnyel. Persze már ők sem fiatalok, az ő visszatérésükre, feltűnésükre is kicsi az esély, de a gondolattal eljátszadozni nem éppen kellemetlen érzés.
n1ce-6aming – dragoNninja, drew, K€Tó, Nyak, system
A CSS megjelenése után nem sokkal feltűnt egy gárda a friss csapatok között 1.6 szkill néven, akikből később megalakult a n1ce-6aming. Jól csengő név szép történelemmel, ám én most nem egy régebbi, hanem egy viszonylag új felállást szemeltem ki magamnak, méghozzá az Ipolyi „dragoNninja” Máté által irányított 2009-2010-es n6-ot.
Akkoriban talán az n6 volt a legaktívabb Source-felállása a magyar szcénának, ahol tudtak, indultak, megmérettették magukat, és néhol szépen is tudtak teljesíteni. A 2010-es botrányok között lezajlott válogatott csapatkapitányi választás során éppen ebből a csapatból került ki a „cséká”, Nyuli „Nyak” Krisztián pedig két társát is beválasztotta abba az NT-be, hiszen dN mellett Petrás „system” Csaba is szerepelt a nemzeti csapat „szolgálatában”.
Sajnos ők is eltűntek már cirka 2 éve a magyar mezőnyből, és nem mutatkozik esély arra, hogy valaha is vissza fognak térni, hiszen már ők is 20-as éveik közepén járnak. Az utóbb évek egyik legszimpatikusabb felállása volt az övék - bár ezzel az ötössel egy kisebb törést hoztam létre a cikkben, hiszen Derzsi „drew” András jelenleg is aktív játékos, a Vicious Ducks csapatát erősíti.
volgare.OGC – bLk, chery, huss, sniffy, spinner, weppes
A volgare név sem éppen egy mai darab, a LANtológia szerint 2006-ban kezdték el menetelésüket a magyar LAN-okon. Ebben az évben a PGCC #3-on győzött a „volgár”, az #1-en pedig a dobogó legalsó fokára állhattak fel, és ezt az eredményt a WCG kvalifikáción is megismételték. A legjobb szezonja talán a 2009-es és a 2010-es volt a volgare-nak, előbbi évből választottam egy felállást, vagyis inkább kettőt, hiszen Németh „spinner” Ádám és Fazekas „sniffy” Tamás egymást váltották az ICL 3 ezüst- és a BECUP aranyérmek között.
Egy évvel később némi „forgatás” után az ICL 4. állomásán is begyűjtötte az első helyet a volgare.OGC, majd pedig 3 ICL-lel arrébb is sikerült a dobogó legfelső fokára állniuk, ám ezekkel a felállásokkal nem tudna visszatérni a tettek mezejére a volgare játékoscserék nélkül, hiszen néhányan aktív tagjai jelenleg is a CSGO közösségnek, vagy éppen már fentebb egy másik felállásban szerepeltek.
Mindenesetre két volgare-t elnéznék egyszerre, a most is aktív új mellett a régi is elférne, aztán hogy a volgare vs volgare párharcból ki kerülne ki győztesen, azt megtippelni sem merném. Talán a volgare…
haxxcientsmetryestive – BenyA, HelmCor, MOLTES, Peyke, ToMMo
Talán a legszebb csapatnév, amit valaha kitaláltak! KODIAK-ék visszavonulása után ezt a felállást érte a megtiszteltetés, ők vehették fel az ancients prefixet. Ha nem is sikerült a régiek nyomdokaiba lépniük, így sem szégyenkezhettek, a LANtológia szerint egy BECUP bronzérem és egy D-LAN 9 ezüstérem jött össze nekik 2008 és 2011 között, amíg aktív résztvevői voltak a hazai történéseknek.
Ezen 3 év alatt egyetlen egy forgatás, egyetlen egy csere sem történt a felállásukban, aztán előbb Balogh „HelmCor” Tibor, majd Mihályi „ToMMo” Tamás hagyták abba a játékot, míg egy harmadik személy, akiről a későbbiekben még szó lesz (csak hogy a forgatásos elméletem újfent megdöntsem), egy másik felállásban bukkant fel, így az ikrek, Molnár „BenyA” Ádám és Molnár „Peyke” Márton sem folytatták tovább olyan aktívan a játékot, mint előtte.
Ebből a felállásból többen is szerepeltek a Source válogatottban, tehát gyengének semmiképpen sem lehet őket nevezni. Főleg HelmCor és ToMMo AWP-jére, BenyA és Peyke m4/ak duójára gondolván, a deserteket pedig már nem is említem. Kedvenceim voltak egy időben, szóval elvi kérdést csináltam az ő megemlítésükből – persze senki sem mondhatja, hogy nem megérdemelten vannak megemlítve ezen retro cikkemben.
ancients – Bmx, DoZeR, Piki, SoniC, XploD
Kénytelen voltam egy kicsit megnehezíteni a saját dolgomat, hiszen nem szaladhatunk el szó nélkül az ancients egyik „legdurvább” 1.6-os formációja mellett, akik közül egy jelenleg is az ancit erősíti, míg másik kettő a legelső felállások között szerepel, már ami jelen cikket illeti, illetve egy harmadik újfent egy másik csapatot erősít – szóval nem egyszerű a téma.
Mindenesetre ez az ancients 1.6-ban tarolt a 2006-os évben, GPS 9 mellett, ami egy WCG utat jelentett nekik, megnyerték a PGCC 1-et, és a PGCC 3 – InvexCup elnevezésű LAN-t is, míg 1-1 cserével korábban, és ezen eredmények után is nyertek hazai rendezvényeket.
Két volgare után tehát akár két ancients-öt, sőt, inkább 3-at láthatnánk a jelenlegi aktív mezőnyben, ha netalántán egy csettintésre újra a monitorok elé sikerülne varázsolnom a hazai CS történelem meghatározó alakjait.
RG.Enuzi – advanced, MOLTES, NOFEAR, white, ZEN
Már a 2010-es évben is nagy figyelem övezte a RG.Enuzi korábbi Endless-es trióját, aztán a BECUP-on elért harmadik helyük és az ICL győzelmük után már nem fért kétség ahhoz, hogy ezek a srácok bizony nagy sikerekre hivatottak. A 2011-es év elején aztán cseréltek ők is, hogy létrejöhessen a Gamersject LAN győztes ötös, amely 1 hónappal a horvátországi offline siker után a top8-ban zárt a 30P LAN-on Svédországban.
Hidvégi „ZEN” András azóta Dániába költözött, hogy egyetemi tanulmányait elvégezze, míg Nagy „MOLTES” Péter az egyetem és a munkahelye mellett nem tud időt szánni a CSGO-ra, illetve a „kis-bazso”, azaz Kis „advanced” Dániel sem ölt túl sok időt a játékba. Hogy teljes legyen a sor, Gazdag „white” Balázs legutóbbi információim szerint Németországban vállalt munkát még a 2011-es évben, az egyedüli még viszonylag aktív ebből a formációból Birgány „NOFEAR” Adrián, aki ZEN-nel karöltve a CS2HU Top10-ben is szerepel, mint immortal játékos.
Tehát igazság szerint a legközelebb bizony ők állnak az „aktívkodáshoz”, de fix felállással igen csekély az esély a visszatérésükre. Mindenesetre a trón elfoglalására igen nagy eséllyel pályáznának egy esetleges „comeback” után. És hogy még kevesebb legyen az esély a visszatérésükre: Ketten bizony már két korábbi felállásban is szerepet vállaltak a Retro feeling – Ilyen csapataink is lehetnének c. cikkben…
Mit gondoltok, melyik az a felállás, amelyik esetleg kimaradt a felsorolásból és oda tudna csapni a mostani mezőnynek? Kik azok esetleg, akiket egy csapatba raknátok, ezzel akár egy All-Star csapatot létrehozva?
Névnapom alkalmából fogadjátok sok szeretettel ezt a „rövidke” szösszenetet! SADAKLÉ!
(DEv; XploD; rmL; DSt; miniB) - becup win
(DEv, XploD, nkRRRR, StyleN, zuGee) -icl 3 win
Várom az első NC szezont, hogy kik lesznek keretben, illetve az ötösben. Nem lesz egyszerű dolga a keptönnek, bárki is legyen majd az, hogy pickeljen a legjobbakból (ancients, WiLD, volgare, ex-RAGE-immortal-, iNcentive[?]).
Ha jól gondolom -bár nem vagyok még annyira benne a scene erőviszonyaiban, és a játékosok itteni képességeiben- , hozzávetőleg 20-25 igazán jó játékosból kell kiválasztani 10-et, és a 20-25ből bárki megállná a helyét. (Javítsatok ha tévedek)
Kesobb a volgare forgataas utan (niuk, rml, weppes, spini, DSt) az ICL 6-ot es ICL 7-et nyerte.
PS: Nem neztem utana, fejbol irtam, de asszem jol emlekszem.
Kesobb a volgare forgataas utan (niuk, rml, weppes, spini, DSt) az ICL 6-ot es ICL 7-et nyerte.
PS: Nem neztem utana, fejbol irtam, de asszem jol emlekszem.
(DEv; XploD; rmL; DSt; miniB) - becup win
(DEv, XploD, nkRRRR, StyleN, zuGee) -icl 3 win
Azt hiszem a FoP-ba játszottak együtt pár magyar lant be is húztak aztán kijutottak Koreába WCG 2002-re ahol Team 3D verték el ,ami anno hatalmas eredmény volt és épp ,hogy nem jutottak ki sajnos a "halálcsoportból" aztán haza jöttek és oszlottak :)!
Álomcsapat: spL, zsoltee, sgz, sh0kk, XploD
Azt hiszem a FoP-ba játszottak együtt pár magyar lant be is húztak aztán kijutottak Koreába WCG 2002-re ahol Team 3D verték el ,ami anno hatalmas eredmény volt és épp ,hogy nem jutottak ki sajnos a "halálcsoportból" aztán haza jöttek és oszlottak :)!
Álomcsapat: spL, zsoltee, sgz, sh0kk, XploD
Én source-ban kezdtem el foglalkozni a scene-vel, a source-os részeket mosolyogva olvastam. Kellemes emlékek törtek fel bennem, pl amikor osztálytársaimmal 6-7 en néztük ts-elés közben a becupot :)
Sikerült le százalékolnom magam egy időre, szóval nem tudok játszani július végéig, annyi szórakozásom van addig is hogy olvasom a cs2hu-t és hltv-t nézegetek. Néha mikor feljövök este és nincs cikk kicsit el is szomorodok, mert tök jó amikor felnézek és van mit olvasni. Ez a cikk rendkívül tartalmas, és jól megszerkeztett volt. Gondolom mivel hobbi szinten csináljátok az oldalt, és nem is történik túl sok hírértékű dolog, ez egy nehéz kérés, de ennél gyengébb cikk ne legyen :D
u.i.: ne legyen elrontva a cikk flame kommentekkel pl0x D:
Dreamteam nem lenne egyszerű az tuti, de KODIAK, DoZeR,DSt, XploD, Npp (első 3 tuti, utána viszont simán beférnének többen is :) )
Wyler: Ajánlóm figyelmedbe KODIAK videóit, ezt meg itt csak egy kis ízelitőnek ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=Qzfh_tjVkBI
Most sajnos már csak az egymást szapuljuk téma műxik, lássuk deep vs icl, mikeee vs okolics... scene vs icl , nem azt mondom hogy icl rossz mert eléggé jó, de anno egy gpshez fel sem mérhető...
álom csapat?! Számomra az lenne álomcsapat ha ők visszajönnének és játszanának.
De ha írni kell... LU: Kodiak, Piki, shokk, dozer, xplod
Nagy lenne!
Nagyon jó lett a cikk jó volt nosztalgiázni, feleleveníteni a régi szép időket! Kössz!
kis fejtegetés végére az "álom" csapat :D :
KODIAK, DoZeR, piki, sloby, pawa alias dst
:DD